Paušální daň

10.01.2021

Co je paušální daň

Paušální daň je předem určená zálohová platba pro OSVČ, kterou může splnit své platební povinnosti vůči státu. Pro rok 2021 je v zákonem stanovené výši 5.469 Kč měsíčně a její přihlášení je možné do 10. 1. 2021, neboť je to však neděle, termín se posunuje do pondělí 11. 1. 2021 včetně, a to prostřednictvím formuláře FS. Zahrnuje:

  • daň z příjmů - 100 Kč,
  • sociální pojištění - 2 976 Kč, tj. o 15 % zvýšená minimální záloha na důchodové pojištění OSVČ v hlavní činnosti (minimální záloha OSVČ v hlavní činnosti pro rok 2021 činí 2 588 Kč),
  • zdravotní pojištění - 2 393 Kč - odpovídá minimální záloze na zdravotní pojištění.

Nemocenské pojištění OSVČ není součástí paušální daně. Je dobrovolné a platí se navíc. Nemocenské pojištění je splatné do konce měsíce, za který se platí a jeho minimální výše pro OSVČ činí od ledna 2021 částku 147 Kč měsíčně. Přihláška k nemocenskému pojištění je součástí formuláře pro vstup do paušální daně.

Splatnost paušální daně

Zálohy na paušální daň jsou splatné vždy do 20. dne daného měsíce. Platí se finančnímu úřadu na účet určený k platbě paušální daně podle daného kraje, přičemž účet pro platbu paušální daně je tvořen předčíslím 2866.

Čísla účtů FÚ najdete ZDE.

Zákon o paušální dani

Zákon zavádějící paušální daň byl zveřejněn 18. 12. 2020 pod č. 540/2020 Sb., (na rozdíl od daňového balíčku 2021, který byl vyhlášen ve Sbírce zákonů až 31. 12. 2020) a byl zaveden od 1. 1. 2021. Zákon o daních z příjmů obsahující úpravu paušální daně je dostupný ZDE.

Výhody a úskalí paušální daně

1) Snížení administrativy

Hlavním účelem paušální daně a zároveň jednou z výhod je snížení administrativy spojené s placením daně z příjmů u malých OSVČ s ročním příjmem do 1 mil. Kč na minimum.

Je důležité zdůraznit, že k paušální dani nelze přistupovat tak, že by daná osoba neměla žádné evidenční povinnosti a že by ji nemohl finanční úřad ohledně daní z příjmů kontrolovat. Dále je třeba evidovat příjmy, kdy se v případě překročení roční hranice příjmů z podnikání podle § 7 ZDP 1 mil. Kč stane povinným plátcem DPH. Pak bude muset jednak podat daňové přiznání a přehledy na sociální a zdravotní pojištění a doplatit daň a pojistné, a navíc dojde k ukončení paušálního režimu. Změna nastane i pokud se stane zaměstnancem, v tomto případě nedojde k ukončení paušálního režimu, ale vznikne povinnost podat daňové přiznání a přehledy na sociální a zdravotní pojištění a doplatit daň a pojistné.

2) Paušální daň nelze zaměňovat s paušálními výdaji

Paušální daň nenahrazuje žádnou z dosavadních možností vedení účetnictví, jedná se jen o další způsob zjištění daňové povinnosti. Paušální daň a paušální výdaje jsou tedy dvě rozdílné věci.

Při přechodu z paušálních výdajů nebo daňové evidence (skutečných výdajů) uplatňovaných v roce 2020 na paušální daň za 2021 musí poplatník dodanit některé položky (nezaplacené pohledávky a zásoby) k 31. 12. 2020. Dodanění se provede formou dodatečného přiznání za rok 2020. Musí se taktéž podat opravené přehledy. Tento krok je vhodné udělat až po skončení zdaňovacího období 2021, kdy bude jasné, zda všechny podmínky pro paušální daň byly splněny.

3) Nepodává se daňové přiznání k dani z příjmů ani přehledy na sociální a zdravotní pojištění

Při využití paušální daně a placení jejích záloh ve výši 5.469 Kč měsíčně, nemusí OSVČ podávat daňové přiznání k dani z příjmů ani přehledy na sociální a zdravotní pojištění. Pouze sleduje splnění podmínek pro uplatnění paušální daně v daném roce.

Nevýhodou je, že pokud se poplatník přihlásí k paušální dani, nebude si moct uplatnit ani daňové zvýhodnění na děti, ani školkovné, ani žádné další daňové slevy a daňové odpočty. Nebude tedy možné ani inkasovat daňový bonus tak, jako je tomu v klasickém režimu stanovení daně.

4) V některých případech i nižší odvody daně z příjmů a pojistného na sociální a zdravotní pojištění

K výpočtu daňové výhody či nevýhody paušální daně v porovnání se zdaněním (a hlavně s odvody pojistného) ve standardním režimu připravilo MF KALKULAČKU.

Kalkulačka obsahuje bohužel chybu, když paušální daň roku 2021 porovnává s minimální výší odvodů za rok 2020 - pro správný výsledek je tedy nutné (v případech, kdy OSVČ platí minimální výši záloh na sociální i zdravotní pojištění a v kalkulačce se zaškrtne u obojího pojistného minimum) výhodu paušální daně zvýšit o 1.020 Kč.

Kdo může uplatnit paušální daň

Paušální daň může uplatnit OSVČ, která má příjmy ze samostatné činnosti (z podnikání) dle § 7 ZDP a která splňuje tyto podmínky:

  1. není společníkem veřejné obchodní společnosti (v.o.s.) ani komplementářem komanditní společnosti (k.s.),
  2. není plátcem DPH,
  3. není dlužníkem, vůči němuž bylo zahájeno insolvenční řízení,
  4. nemá příjmy z podnikání (dle § 7) vyšší než 1 mil. Kč za rok, a to jak v roce, kdy má být uplatněna paušální daň, tak v roce předcházejícím (tj. v roce 2020),
  5. nemá příjmy ze závislé činnosti (ze zaměstnání) dle § 6 ZDP, (nepočítají se dohody o provedení práce do 10 tisíc měsíčně, dohody o pracovní činnosti a odměny za výkon funkce společníka do limitu 2 999 Kč),
  6. nemá jiné příjmy dle § 8 (příjmy z kapitálového majetku), § 9 (příjmy z nájmu) nebo § 10 (ostatní příjmy) v celkové výši vyšší než 15 000 Kč za daný rok, kdy je paušální daň uplatněna.

Co by Vás ještě ve spojitosti s paušální daní mohlo zajímat


1) Co když zahájím nebo obnovím přerušenou činnost OSVČ až po termínu přihlášení do paušálního režimu?

Pokud OSVČ zahájí činnost v průběhu roku 2021 nebo znovuzahájí přerušenou činnost, může do paušálního režimu, pakliže splňuje požadované podmínky, vstoupit oznámením podaným nejpozději při zahájení (znovuzahájení) činnosti.

2) Co když během roku poruším podmínky pro paušální daň?

V případě, že v průběhu roku, kdy poplatník platí paušální daň, poruší některou z podmínek pro uplatnění paušální daně, nemůže za dané zdaňovací období použít paušální daň. Musí podat daňové přiznání a přehledy OSVČ na sociální a zdravotní pojištění. Současně podá do 15 dnů ode dne, ve kterém tato skutečnost nastala, finančnímu úřadu oznámení o ukončení paušálního režimu (dle § 38lg ZDP). Zaplacené zálohy na paušální daň se uplatní jako zálohy na daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění.

3) Mohu z paušální daně dobrovolně vystoupit?

Pokud poplatník v dalším roce, tj. 2022, nechce paušální daně využívat, je možné dobrovolně vystoupit. Tuto skutečnost bude nutné nejpozději do 10. 1. 2022 oznámit finančnímu úřadu.

Přihlášení k paušální dani a vstup do paušálního režimu

OSVČ, která má aktivní podnikání a splňuje výše uvedené podmínky, může do paušálního režimu pro rok 2021 vstoupit nejpozději v pondělí 11. 1. 2021. Vstup do paušálního režimu se oznamuje přes formulář finanční správy, na který odkazuji ZDE. Ten je třeba vyplnit a podat buď elektronicky přes datovou schránku, či písemně prostřednictvím podatelen finančních úřadů.

                                                            Ivana Kilián, Vaše účetní

Ivana Kilián, Vaše účetní, tel: +420 776 888 105
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!